مشتری گرامی! از1اسفند ماه تا 13فروردین ماه می توانید از یک کد تخفیف 50% در پنل کاربری خود استفاده کنید.اگر عضو سایت نیستید،برای بهره مندی از این تخفیف شگفت انگیز عضو سایت ما شوید!

منو
ورود و ثبت نام

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

سرپرستی چیست و از کجاشروع شد؟

  • تاریخچه سرپرستی
  • سرپرست کیست؟
  • مدیرت و سطوح آن
  • جایگاه سرپرستان در سازمان
  • تامین

تاریخچه سرپرستی:

پس از جنگ جهانی اول سرپرستی به عنوان یک شغل در اروپا پدید آمد.درآن زمان بیشتر توجه معطوف به نظارت بر انجام کارافراد بود.با گسترش سازمان ها بر اهمیت کارسرپرستان افزوده می گردید زیرا انجام امور در سازمان های بزرگ با حضور سرپرستان میسر بود و بودن حضور آنان ادامه کار ممکن نبود.تفکر آموزش سرپرستان بعد از جنگ جهانی دوم شکل گرفت و به دلیل افزایش اهمیت نقش آنان به عنوان مدیران عملیاتی کار،سازمان های آموزشی و تحقیقاتی خاص و گوناگونی برای تربیت سرپرستان ایجاد گردید.

اما مهمترین سازمانی که تابه حال به امر آموزش و تحقیق در مورد سرپرستان و پاسخگویی به نیازهای نظری و فنی آنها پرداخته است،سازمان بین المللی کار (I.L.O) وابسته به سازمان ملل متحد است.البته سازمان بهداشت جهانی (W.H.O) نیز در زمینه تهیه استاندارد های شغلی سرپرستان و بهداشت محیط کار آنها فعالیتهای فراوانی داشته است.

سرپرست کیست؟

سرپرست یک مدیر اجرایی یا عملیاتی است که هدایت،کنترل و رهبری مستقیم گروهی از کارکنان سازمان را برای انجام هرچه بهتر وظایف و مسئولیتها بر عهده دارد.

مدیریت و سطوح آن

مدیریت عبارت است از مجموعه وظایفی که رفتار و فعالیت سازمانی را در مسیر هدف تنظیم،تصحیح تقویت و راهنمایی کند.

جایگاه سرپرستان در سازمان

یک سرپرست برای این که بتواند به نحو احسنت قسمت خود را اداره کن باید دارای اطلاعات و مهارتهایی باشد باید به کار تخصصی قسمت تسلط کامل داشته باشد.روشهای مختلف انجام کار و طرز کار ماشین ها،ابزار کار و وسائل،محیط کار افراد را بشناسد.برای این که بداند سازمان از او چه انتظاری دارد و چه کارهایی باید انجام شود و انجام چه کارهایی مجاز نیست باید مسئولیتها و اختیاراتش را نیز بداند.

علاوه براینها سرپرست باید بتواند با برانگیختن افراد و درکنار آنها،هدفهای سازمان را تحقق بخشد،یعنی باید در رهبری مهارت داشته باشد.

یک سرپرست الزاما همه روزه باید اطلاعات زیادی را در اختیار دیگران بگذارد.مشکلاتش را به اطلاع مدیران برسناد،گزارش کاربدهد،پیشنهاد کند و با سایر سرپرستان اطلاعاتی مبادله نماید. باید به کارگرانش دستور کار بدهد،اشتباهات آنان را تصحیح کند،آن چه را که برای انجام وظایفشان لازم می داند به آنها آموزش بدهد و موارد زیاد دیگری،که در تمام تمام آنها باید قادر باشد که اطلاعات خود را به دیگری منتقل نماید.با قبول این واقعیت که دانستن کار یا موضوع نمی تواند دلیل توانایی آموزش آن به دیگری نیز باشد،می توان گفت که یک سرپرست برای پیشبرد کار خود لازم است در تعلیم دادن نیز مهارت داشته باشد.

تامین

فرد انتظار دارد که امنیت شغلی داشته باشد یعنی در صورت لزوم در مورد حفظ کار از او حمایت شو،امنیت جانی داشته باشد و تا حد ممکن مانند دیگران از مزایای مادی بهره مند گردد.

میزان این انتظار بسته به شرایط کار و زندگی افراد تغییر می نماید و در هر موقعیتی ممکن است یک جنبه از تامین برای فرد اهمیت بیشتری پیدا کند.

غلامرضا عزیزی وب‌سایت
فقط کافیه به کسب و کارتان عشق بورزید و تلاش کنید تا طلاش کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *